Czy aloes jest kaktusem?
Mówi się iż każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Słowa te sprawdzają się idealnie w przypadku aloesu. Aloes z racji swej budowy morfologicznej i anatomicznej należy do grupy sukulentów, jednak nie można go nazywać kaktusem.
Sama nazwa sukulent pochodzi z łac. succulentus i oznacza soczysty. Mięsiste łodygi aloesu magazynują wodę, którą roślina wykorzystuje przy niedoborach wody. Dlatego tak ważne jest aby uważać z nadmiernym podlewaniem.
Jak często podlewać aloes?
Aloes nie przysparza problemów swoim właścicielom, co więcej jest wysoce odporny na wszelkie zaniedbania. Jedyne czego należy pilnować to podlewania, które w okresie od marca do października wykonujemy 1-2 razy co dwa tygodnie. Natomiast od listopada do lutego podlewanie możemy ograniczyć do jednego na miesiąc. Nadmierne podlewanie aloesu prowadzi do gnicia korzeni, co często objawia się żółknięciem liści. Aloes znacznie lepiej zniesie przesuszenie, niż nadmierne podlewanie.Aloes – jakie stanowisko wybrać?
W uprawie kluczową rolę odgrywa również stanowisko. Idealnym miejscem do ich uprawy w warunkach domowych jest słoneczny parapet. Rośliny te potrzebują dużo ciepła i światła. Niedobór światła prowadzi do wzrostu elongacyjnego, czyli nadmiernego wydłużania się nadziemnych pędów rośliny. Co prowadzi z kolei do utraty walorów ozdobnych.
Jaka ziemia do aloesu?
Podobnie jak większość sukulentów najodpowiedniejsza do uprawy aloesu będzie ziemia przepuszczalna z dodatkiem warstwy drenującej, miks piasku, przepuszczalnej gleby torfowej i gliny. Podłoże takie możemy stworzyć sami, bądź kupić gotowe specjalistyczne podłoże do sukulentów.Aloes – rozsadzanie
Aloes z racji wolnego wzrostu i przystosowania do ekstremalnych warunków środowiska nie wymaga ciągłego przesadzania. Dlatego jednorazowa zmiana doniczki o rozmiar co trzy lata będzie wystarczająca. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia po zimowym spoczynku. Nowa doniczka powinna mieć otwory w dnie odprowadzające nadmiar wody. Zalecam także umieszczenie warstwy drenażowej, która będzie stanowiła dodatkową ochronę korzeni przed nadmiarem wody. Po wyjęciu rośliny z doniczki dobrze jest poluzować korzenie oraz pozbyć się nadmiaru podłoża. Po przesadzeniu rośliny zalecane jest jej podlanie.
Aloes – rozmnażanie
Aloes najłatwiej rozmnożyć poprzez stworzenie zielnych sadzonek z pędów bocznych, bądź podział podczas przesadzania, dzięki czemu łatwo uzyskamy nowe rośliny. Jeśli chodzi o tworzenie sadzonek najlepiej nadają się do ich tworzenia pędy boczne, które ścinamy i pozbawiamy dolnych liści. Tak przygotowane sadzonki wysadzamy w przepuszczalne podłoże i oszczędnie podlewamy. Rośliny powinny wytworzyć pierwsze korzenie w ciągu miesiąca.Jak dbać o aloes?
Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie aloesu ograniczają się w zasadzie do ich systematycznego nawodniania oraz monitoring rośliny. Przy niewystarczającej wilgotności powietrza na roślinach mogą pojawiać się wełnowce. Skuteczną metodą pozbycia się ich jest wykorzystanie wodnego roztworu szarego mydła. Jednak aby zabieg pył skuteczny należy umyć każdy liść rośliny z obu stron wacikiem. Po każdym przemytym liściu należy zmienić wacik, aby zapobiec przed rozprzestrzenianiem się wełnowców na nowe części roślin. Zabieg zwalczania wełnowców jest pracochłonny i długotrwały. Aby zabieg był skuteczny przez kilka tygodni w odstępach 4 dni powtarzamy proces oczyszczania liści.Dlaczego aloes żółknie?
Główną przyczyną żółknięcia liści aloesu jest niewłaściwe podlewanie roślin. Z reguły objaw w postaci żółknących liści to zewnętrzny skutek gnicia liści spowodowany ich przelaniem. Nadmiar wody w podłożu wypycha z niego powietrze glebowe, co prowadzi do gnicia korzeni. Długo utrzymujący się stan nadmiernej wilgoci w podłożu może w skrajnych wypadkach doprowadzić do zamarcia całej rośliny.