fbpx

Cięcie traw ozdobnych – pielęgnacja po zimie

Kategorie:
Cięcie traw ozdobnych - pielęgnacja po zimie
Kołyszące się na wietrze trawy ozdobne wprowadzają ogród w romantyczny nastrój i uspokajają. Mają szerokie zastosowanie przez co coraz częściej stanowią cenny element ogrodów, także tych terapeutycznych. Ze względu na różnorodną wielkość, barwę liści i kwiatostanów trawy ozdobne nadają się zarówno do ogrodów nowoczesnych jak i rustykalnych. Wymagania glebowe traw są niewielkie, dzięki czemu z powodzeniem udają się w uprawie w donicach, kontenerach czy skrzyniach ustawionych na balkonie. Rośliny te dekorują ogród niemal przez cały rok, nawet zimą, kiedy to zasuszone wraz ze swoimi kwiatostanami zdobią zimowy krajobraz.
Trawy ozdobne caloroczna dekoracja ogrodu
Trawy ozdobne mogą stanowić całoroczną dekorację ogrodu

Cięcie traw ozdobnych

Wydawać by się mogło, iż tak piękne a zarazem delikatne rośliny wymagają multum zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego, gdyż najważniejsze w ich pielęgnacji jest wykonanie cięcia. Najważniejszy jest termin wykonania zabiegu. Zarówno zbyt wczesne jak i późne cięcie traw ozdobnych może okazać się niewłaściwe dla ich zdrowotności.

Do cięcia idealnie nadają się:

 • Miskant chiński (Miscanthus sinensis);
 • Trawa pampasowa (Cortaderia selloana);
 • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides);
 • Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica).
Trawa ozdobna Holcus mollis 'Variegata'
Holcus mollis 'Variegata'
Trawy ozdobne Miskant Chiński Miscnathus Sinensis
Miskant Chiński 'Miscnathus Sinensis'
Strzęplica sina 'Koeleria glauca'
Strzęplica sina 'Koeleria glauca'

Termin cięcia traw ozdobnych

Najwłaściwszym terminem cięcia traw ozdobnych jest połowa marca. Ale uwaga! Wszystko zależy od warunków klimatycznych. Dlatego też powinniśmy bacznie obserwować otaczającą nas przyrodę. Zawszę przed cięciem dobrze jest sprawdzić środek kępy, który na wiosnę powinien zmieniać barwę z słomkowożółtej na zieloną lub czerwoną w zależności od gatunku i odmiany.

Wiele osób przycina te rośliny jesienią przed zimowym spoczynkiem co według mnie jest niewłaściwe z trzech powodów:

 • Rośliny tracą naturalną ochronę przed niskimi temperaturami oraz opadami jak deszcz czy śnieg. Po dostaniu się wilgoci w głąb karpy może nastąpić gnicie, które w skrajnych przypadkach prowadzi do zamarcia roślin;
 • Źdźbła traw ozdobnych zakończone pięknymi kwiatostanami (wiechy) stają się mało atrakcyjne. Nie ma nic piękniejszego niż trawy ozdobne w zimowej aurze. Jeśli spadnie śnieg mogą się one uginać pod jego ciężarem. Co już nie wygląda tak efektownie i estetycznie. Nie ma się co martwić ! gdy śnieg zginie pióropusze wysychają i znów dumnie prezentują się w ogrodzie;
 • Zasuszone części nadziemne traw stanowią doskonałą kryjówkę dla ptaków.


Jak widać istnieje kilka przekonywujących powodów nie przycinania traw ozdobnych jesienią. Cięcie wiosenne polega na usunięciu części nadziemnej traw na około 15-20 cm nad powierzchnią gleby. Zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie przycięcie może zaszkodzić rośliną. Zbyt wysokie cięcie wygląda nie estetycznie, natomiast niskie może uszkodzić pączki wzrostu przez co niestety ale trawa może nie odbić po zimie.

Czym tniemy trawy ozdobne?

To kolejne z często zadawanych pytań. Dla wygody naszej i roślin warto używać sekatorów lub nożyc do żywopłotów, a w przypadku dużych roślin do pomocy przyda się dodatkowa osoba, która przytrzyma obcinaną część. Co znacznie przyśpieszy prace i ułatwi usunięcie ściętych części z ogrodu.
Pennisetum alopecuroides podczas zimy
Pennisetum alopecuroides podczas zimy

Trawy ozdobne zimozielone

Na pewno nasuwa Wam się pytanie ‘co z trawami zimozielonymi?’. Otóż tych roślin nie przycinamy, gdyż nie ma takiej potrzeby. Ewentualnie, jeśli po zimie zauważymy na końcach liści przebarwienia lub częściowo zasuszone liście możemy je usunąć przez delikatne cięcie kosmetyczne lub przeczesanie.

Nie tniemy zimozielonych traw takich jak:

Turzyce:

 • Turzyca Buchanana (Carex buchananii);
 • Turzyca oszimska (Carex oshimensis);
 • Turzyca pospolita (Carex nigra);
 • Turzyca stożkowa (Carex conica) – na uwagę zasługuje odmiana ‘Variegata);
 • Turzyca włosowa (Carex romans);
 • Turzyca sztywna (Carex elata) – na uwagę zasługuje odmiana ‘Aurea’;
 • Turzyca zwisła (Carex pendula).


Kostrzewy:

 • Kostrzewa sina (Festuca glauca) – w przypadku tej trawy po zimowym okresie może być niezbędne cięcie uszkodzonych końcówek lub cięcie kosmetyczne gdzie usuwamy uschnięte części, tylko w nielicznych przypadkach może być konieczne całkowite cięcie poziomowe;
 • Kostrzewa owcza (Festuca ovina);
 • Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) – tak zwane “niedźwiedzie futro”.


Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa)
– czyli mrozoodporny bambus.

Kosmatki:

 • Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica);
 • Kosmatka śnieżna (Luzula nivea).
Kostrzewa sina (Festuca Glauca)
Kostrzewa sina (Festuca Glauca)
Wróć do: kostrzewy »
Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa) - mrozoodporny bambus
Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa)
Wróć do: Trawy ozdobne zimozielone »

Pielęgnacja zimozielonych traw ozdobnych

Zimozielone trawy ozdobne tak jak inne rośliny które zapadają w okres zimowego spoczynku również wymagają pielęgnacji. Podczas bezśnieżnych zim, przy niskich temperaturach kiedy gleba zamarza rośliny nie są w stanie pobierać wody. Co prowadzi do suszy fizjologicznej roślin. Mimo, iż następuje spowolnienie procesów fizjologicznych trawy wciąż żyją i oddychają. Oddychając wyparowują wodę ze swoich tkanek na przykład liści. Co może prowadzić do ich uschnięcia.

Trawa ozdobna o brązowych liściach - Carex Buchananii
Trawa ozdobna o brązowych liściach - Carex Buchananii
Festuca glaca - cięcie traw ozdobnych
Festuca glaca po zimie będzie wymagała częściowego przycięcia
Carex ornithopoda 'Variegata' – zimozielona trawa z uszkodzeniami zimowymi
Carex ornithopoda 'Variegata' – zimozielona trawa z uszkodzeniami zimowymi. Na wiosnę będzie wymagała przeczesania oraz usunięcia uschniętych końcówek liści.
Mam nadzieję, że post o cięciu traw okazał się dla Ciebie pomocny. Zachęcam Cię do przeczytania innych artykułów na moim blogu. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pielęgnacji i uprawy traw ozdobnych zapraszam na konsultacje w zakresie doradztwa ogrodniczego. Pomogę Ci w doborze właściwych rozwiązań mających na celu efektywne wykorzystanie potencjału tych pięknych roślin.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Piwonia krolowa letnich ogrodow

Piwonia – królowa letnich ogrodów

Piwonia (Paeonia L.) to wdzięczna roślina, która pojawiła się w europejskich ogrodach w XVIII wieku. Jej ojczyzną są Chiny, gdzie była uprawiana jako roślina o cennych właściwościach leczniczych. W ogrodzie uprawiamy najczęściej kultywary piwonii chińskiej, które zachwycają bogactwem barw.

Czytaj więcej »