fbpx

Florystyka funeralna (florystyka pogrzebowa)

Kategorie:
Florystyka funeralna (florystyka pogrzebowa)

Florystyka funeralna dzieli się na dwie grupy. Pierwsza z nich związana jest z bezpośrednim pochówkiem zmarłego i nazywana jest florystyką pożegnalną. Druga zaś związana jest z wspominaniem zmarłych, stąd nazwa florystyka nagrobna. Kwiaty towarzyszą ludziom podczas ich ostatnie drogi od tysięcy lat. Przypuszcza się, iż pierwsze wieńce pogrzebowe powstawały już 4 tysiące lat temu. W grobowcach i piramidach pozostawiano niewielkie wieńce na miejscu pochówku starożytnych Egipcjan. Funkcja kwiatów i dekoracji funeralnych od wieków jest taka sama i ma za zadanie godne pożegnanie zmarłego okazaniu mu czci oraz wyrażeniu smutku i skruchy z powodu odejścia.

Florystyka pożegnalna

Wieniec pogrzebowy

Wieniec pogrzebowy to symbol nieśmiertelności duszy, nadziei, ciągłości życia oraz kontynuacji życia po śmierci. W większości krajów wieniec ma kształt idealnego koła, rzadziej zdarzają się także wieńce o owalnym kształcie. Ze względu na ciężar towarzyszący masie zużytego materiału wieńce pogrzebowe możemy podzielić na ciężkie oraz lekkie. Zaś biorąc pod uwagę kształt w przekroju, możemy je podzielić na płaskie, okrągłe lub półokrągłe. Najpopularniejszymi wieńcami pogrzebowymi są: wieniec rzymski i tradycyjny wieniec warszawski. Mają one zastosowanie zarówno w relacjach rodzinnych jak i oficjalnych.

Wieńce pogrzebowe - wzory

Wieniec rzymski

Wieniec rzymski tworzony jest na słomianym podkładzie i przymocowanych do niego liści: lauru, bluszczu, różanecznika, topoli, kamelii oraz krótkich gałązek iglastych i liściastych roślin, a także mchu, szyszek i kwiatów. Opcji jest wiele. Należy pamiętać, iż zgodnie z zasadą złotego podziału, ozdoby roślinne nie powinny przekraczać 1/3 powierzchni wieńca. W wieńcach rzymskich wykonanych z jednolitego materiału można wykorzystać delikatny akcent zdobiący, który dostosowuje się zarówno barwą jak i kształtem do podkładu. Coraz częściej wypełnia się kwiatami także otwór wieńca.

Wieniec warszawski

Coraz częściej wieniec warszawski wykonywany jest na gotowym podkładzie świerkowym w kształcie koła, serca, rynny lub łezki, zazwyczaj na drewnianym stelażu (nogach). Do podkładu często mocuje się gąbkę florystyczną, która zabezpiecza kwiaty przed wysuszeniem oraz przed wypadnięciem podczas transportu. Wieńce pogrzebowe wykonywane przez florystów przeszły dużą metamorfozę w ostatnim czasie. Jednak ich funkcja pozostaje taka sama – godne pożegnanie zmarłego.

Cena wieńca pogrzebowego

Na całkowity koszt wieńca pogrzebowego składa się wiele czynników jak na przykład region Polski oraz liczba, rodzaj i gatunki użytych kwiatów, a także wielkość kompozycji. Zatem cena wieńca z żywych kwiatów może mieścić się w przedziale od 250 do 1000 i więcej złotych. Bywa, iż wieniec pogrzebowy przygotowuje się z samych egzotycznych kwiatów, czy samych storczyków co wpływa na zdecydowany wzrost ceny kompozycji. Tańszą i mniej kosztowną opcją pożegnania są wiązanki pogrzebowe, których cena w zależności od użytych roślin może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Serca, krzyże, kopuły, poduszki

Egipcjanie układali głowy zmarłych na poduszkach z kwiatów. Zaś serce to odwieczny symbol miłości. Z kolei krzyż jest wyróżnik wiary chrześcijańskiej. Dziś kompozycje w kształcie serca, czy poduszki to coraz częstszy sposób żegnania bliskich, co wiąże się między innymi z ich symbolicznym kształtem. Mogą być one wykonane z gałązek, mchu, liści, kwiatów czy owoców. Możliwości jest wiele.

Wiązanki pogrzebowe

Wiazanki pogrzebowe florystyka funeralna blog

Wiązanki pogrzebowe są znacznie tańsze od wieńców, gdyż mogą być wykonane zaledwie z kilku kwiatów, często z dodatkiem gałązek roślin iglastych lub zieleni ozdobnej. Może być wykonana w formie jednostronnego bukietu o wrzecionowatym kształcie lub w formie kompozycji na bazie mokrej gąbki, co z pewnością wydłuży trwałość kwiatów. W tego typu aranżacjach bardzo korzystnie wyglądają rośliny o strzelistym pokroju jak: ostróżki, molucella, czy mieczyki.

Dekoracja urny

Dekoracja urny florystyka funeralna pogrzeb

Ze względu na niewielki rozmiar dekoracja urny przypomina mały wianek lub przypinkę mocowaną na wieczku urny. Można również wykonać oddzielną aranżację, która będzie stanowiła odrębną kompozycję ustawioną obok urny. Zazwyczaj jednak urna zdobiona jest dwiema kompozycjami. Pierwsza stanowi tło, zaś druga bezpośrednio dekoruje urnę. Ważne, aby zachować ciągłość kompozycji – każda kompozycja powinna składać się z tych samych kwiatów i zieleni.

Dekoracja trumny

Dekoracja trumny florystyka pogrzebowa blog

Najczęściej stosowaną ozdobą trumny jest tak zwany pająk, czyli kompozycja wykonana w taki sposób by spływała po ścianach trumny. Taką aranżację umieszcza się na środku trumny, bądź w pobliżu tabliczki z nazwiskiem zmarłego. Rzadziej wykonywaną dekoracją jest girlanda oraz tak zwana kapa, czyli ażurowa narzuta wykonana z delikatnych pędów bluszczu, asparagusa czy mulenbeki z dodatkiem drobnych kwiatów.

Sentencje na szarfę pogrzebową

Napisy sentencje na szarfe pogrzebowa florystyka pogrzeb blog

Wiele osób decyduje się na pożegnanie bez napisów na wieńcach pogrzebowych. Jeśli jednak chcemy dołączyć szarfę pogrzebową należy pamiętać, iż treść na niej umieszczona powinna być treściwa i krótka. Zazwyczaj na pierwszej części szarfy pogrzebowej umieszcza się treść odnoszącą się do osoby zmarłej, zaś na drugiej części informację o tym kto składa kompozycje.

Przykładowe sentencje na szarfie pogrzebowej

Na pierwszej (lewej) części szarfy pogrzebowej umieszczamy:

 • ‘Kochanej Cioci
 • ‘Drogiej Asi’
 • ‘Z żalem żegnamy Krystynę’
 • ‘Z żalem żegnamy Tatę Tomka’
 •  

lub bardziej oficjalnie:

 • ‘Na ostatnią drogę’
 • ‘Z ostatnim pożegnaniem’
 •  

Na drugiej (prawej) części szarfy pogrzebowej umieszczamy:

 • ‘Córka Hania’
 • ‘Hania z Rodziną’
 • ‘Renata z mężem’
 • ‘Zbigniew i Ania z Rodziną’
 • ‘Koleżanki i koledzy z pracy’
 • ‘Pracownicy firmy XYZ’
 • ‘Firma XYZ’

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Jakie kwiaty wybrac na pogrzeb florystyka funeralna blog

We florystyce funeralnej o wyborze kwiatów, czy wielkości kompozycji na grób lub pogrzeb decyduje wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę jaka relacja łączyła nas z żegnaną osobą. Okazałe wieńce, czy wiązanki pogrzebowe wybierają zazwyczaj najbliżsi zmarłego, często wybierając kwiaty w barwach czerwieni jako symbol miłości. Dobór gatunków roślin zależy od własnych preferencji lub wieku żegnanej osoby. Ceremonii pożegnalnej młodych osób i dzieci niemal zawsze towarzyszą kwiaty pogrzebowe w odcieniach bieli i ecru. Mocne, intensywne kolory skierowane są do starszych osób. Często zwraca się również uwagę na ulubione kwiaty lub kolor zmarłego. Jednak zawsze należy zachować stonowaną kolorystykę oraz umiar w dekorowaniu.

Popularne gatunki roślin używanych we florystyce pożegnalnej to:

 • Róża
 • Anturium (Anthurium)
 • Kalla (Zantedeschia)
 • Storczyk Dendrobium
 • Ćmówka (Falenopsis, Pahalenopsis)
 • Chryzantema
 • Zatrwian
 • Gipsówka
 • Lilia
 • Mieczyk


oraz coraz częściej:

 • Dzwonki irlandzkie (Molucella laevis)
 • Gerbera
 • Róża gałązkowa
 • Dziurawiec (Hipericum)
 • Alstromeria (Alstroemeria)
 • Eustoma


Spotkać można także wiele egzotycznych gatunków. Należy jednak pamiętać, iż wiele ciepłolubnych roślin ma niską mrozoodporność. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady doświadczonego florysty, który z pewnością pomoże w doborze najlepszych roślin.

Florystyka ofiarna

Stroiki i kompozycje kwiatowe na dzień Wszystkich Świętych

Historia wspominania zmarłych sięga zamierzchłych czasów. Wiele źródeł podaje, iż wspominanie świętych i męczenników w Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego już w IV wieku. W 835 roku papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, by ten ustalił dzień 1 listopada jako obowiązkowy dzień wspominający duszę Świętych. A od XV wieku święto to stało się obowiązkowe dla wszystkich chrześcijan. Ustanowienie dnia Wszystkich Świętych miało zastąpił pogańskie wierzenia i kulty. Z kolei praktykowane w średniowieczu obrzędy wpłynęły na dobrze nam dziś znane amerykańskie święto Halloween.

Stroiki kompozycje kwiatowe halloween blog

Dziś Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to w kulturze i tradycji Polaków niezwykły czas. Wspominamy wtedy wszystkich, którzy odeszli, często zdobiąc groby specjalnymi kwiatowymi kompozycjami jak:

 • Stroiki
 • Kształtki
 • Wieńce


i wiele innych…

Stroik na grób florystyka ofiarna blog

Najstarsi pamiętają czasy, gdy groby zdobiły jedynie ogarkowe świece. Praktyka zapalania świec jest związana z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na rozstajach dróg i mogiłach. Materiał na te ogniska zbierano przez cały rok. Wierzono, iż płomienie pochodzące z ognisk ogrzewają dusze zmarłych błąkające się po ziemi oraz chronią przed złymi mocami. Dziś na grobach stawiane są znicze o różnych kształtach, barwach i wielkościach.

Najprostszą formą dekoracji grobów i pomników jest stroik na pomnik, czyli sezonowa kompozycja kwiatowa wykonana ze sztucznego i żywego materiału roślinnego.

Na szczęście, coraz częściej prócz tradycyjnych, kompozycji ze sztucznych kwiatów, na grobach goszczą aranżacje z żywych kwiatów ukazując kunszt florysty. A gigantyczne, kolorowe kompozycje kwiatowe ustępują miejsca gustownym i minimalistycznym aranżacjom.

Stroiki ze sztucznych kwiatów, czy z żywych kwiatów?

Stroik z zywych kwiatow na grob florystyka ofiarna blog

Utarło się, że stroiki na Wszystkich Świętych ze sztucznych kwiatów (materiałowych, silikonowych i z innych tworzyw sztucznych) są najlepszym wyborem. Owszem, mają sporo zalet jak na przykład trwałość, co jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące na terenie naszego kraju. Co więcej nie wymagają one dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak nie oddają w pełni uroku, delikatności i subtelności naturalnego materiału roślinnego.

Z kolei dekoracje z żywych kwiatów, są narażone na szybkie przemarznięcie, przez co szybko tracą swoją dekoracyjność. Wiele osób uważa również, iż kompozycje z żywych roślin wymagają stałej uwagi i pielęgnacji na przykład podlewania. Co z kolei wyklucza deszczowa pogoda.

Na szczęście Polacy wracają powoli do tradycyjnych i pięknych kompozycji wykonywanych z gałązek, pędów z cierniami, żywych kwiatów, owoców, mchu i porostów. Takie dekoracje są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii i na pewno warto wzorować się tą modą w polskiej florystyce funeralnej.

Przykłady kompozycji kwiatowych na cmentarz
galeria

Podsumowanie

Dobór kompozycji funeralnej do stopnia pokrewieństwa lub relacji z osobą zmarłą nie ma określonych ram. Florystyka funeralna rozwija się systematycznie łącząc w sobie klasykę i tradycję. Dlatego wiele osób wybiera nowoczesne rozwiązania jak ekologiczne wieńce pogrzebowe, poduszki i serca na grób, czy naręcza kwiatów. Kompozycje kwiatowe zachowywane są w spokojnej tonacji, a ich dekorowanie ograniczane jest do niezbędnego minimum.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Jak zasuszyć kwiaty poradnik

Jak zasuszyć kwiaty? – Poradnik

Zasuszanie roślin to świetna metoda na przedłużenie dekoracyjności roślin ogrodowych, które z powodzeniem można wykorzystywać w jesienno-zimowych aranżacjach. Metod suszenia i utrwalania jest wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej »
Jak stworzyć las w szkle

Jak stworzyć las w szkle?

Kompozycja z roślin zamkniętych w szklanym naczyniu często nad wyrost określana jest mianem ‘lasu w szkle’. W słoju lub butli nie sadzimy drzew, a miniaturowe rośliny o wolnym tempie wzrostu, którym często towarzyszą mchy, kora, kamienie.

Czytaj więcej »