fbpx

Jak stworzyć las w szkle?

Kategorie:
Jak stworzyć las w szkle
Kompozycja z roślin zamkniętych w szklanym naczyniu często nad wyrost określana jest mianem ‘lasu w szkle’. W słoju lub butli nie sadzimy drzew, a miniaturowe rośliny o wolnym tempie wzrostu, którym często towarzyszą mchy, kora, kamienie. Tak stworzony mini ekosystem cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem. Można kupić gotowe kompozycje bądź wykonać je samodzielnie.

Lasy w szkle - historia

Las w szkle, który stworzył David Latimer

Niewątpliwie do rozpropagowania mody na lasy w szkle przyczynił się francuski botanik David Latimer który w 1960 roku założył ogród w 45 litrowej butli. Do dziś w jej wnętrzu rośnie trzykrotka, która ostatni raz została podlana przez botanika w 1972 roku. Od tego czasu wewnątrz naczynia wytworzyła się biosfera, do której od świata zewnętrznego docierają jedynie promienie słoneczne.

Pierwszy las w szkle, stworzony przez Nathaniela Bagshawa Ward

Historia powstania pierwszych lasów w szkle jest jednak znacznie starsza niż może się wydawać. Otóż pierwsze udokumentowane naukowe doniesienia na temat uprawy roślin w szklanych naczyniach pochodzą z początku XIX wieku. W 1829 roku doktor Nathaniel Bagshaw Ward pierwszy zauważył działanie szczelnie zamkniętej butli na wzrost roślin w jej wnętrzu. Prawdopodobnie uzyskane przez doktora Warda wyniki nie były rezultatem zaplanowanego doświadczenia. Jednak efekt był jak na ówczesne czasy dużym osiągnięciem. Wszystko zaczęło się od hodowli nocnych motyli. Ward zamknął poczwarkę ćmy w butli na której dnie znajdowała się wilgotna gleba. Po tygodniu zaobserwował iż z ziemi wyrasta paproć oraz mała trawa. Jego zainteresowanie wzbudziła para wodna osadzająca się na butelce i skraplająca ponownie do podłoża. Rośliny rosły w butelce przez 4 lata, do czasu aż korek oddzielający ekosystem roślin od zewnętrznego środowiska zardzewiał. W związku z czym woda w postaci pary wodnej wydostała się na zewnątrz, co z kolei doprowadziło do zamarcia całego ekosystemu. Około 1833 roku Ward stworzył ‘wardian cases’, czyli szczelną, drewnianą skrzynię z obiciami. Tym razem doktor celowo umieścił w jej wnętrzu rośliny, które zostały wysłane do Australii. Gdy eksperyment się powiódł w 1842 roku Ward opublikował dzieło pod tytułem “On the Growth of Plants in Closely Glazed Cases” (“O wzroście roślin w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach”).

Ogród w zamkniętej butli

Spytacie jak to możliwe, że ogród w butli David Latimer przetrwał pół wieku? Otóż promienie słoneczne stymulują fotosyntezę znajdujących się wewnątrz naczynia roślin. Następuje obieg wody i produkcja tlenu przez rośliny. Tlen jest pochłaniany przez bakterie żyjące w glebie, które z kolei produkują tlen wykorzystywany w fotosyntezie. Zwyczajnie dochodzi do zamkniętego obiegu materii wewnątrz butli, który jest stymulowany światłem słonecznym. Obumarłe części roślin są rozkładane przez żyjące w glebie bakterie, które przekształcają je w składniki mineralne, które stanowią pokarm (naturalny nawóz). Woda krąży w zamkniętym obiegu, podobnie jak składniki odżywcze. Jest pobierana przez rośliny z podłoża za pomocą korzeni, następnie na drodze transpiracji jest z nich uwalniana, a po skropleniu na ścianach naczynia wraca ponownie do gleby.

Jak zrobić las w szkle, opis krok po kroku

Jak zrobić las w szkle, opis krok po kroku
 1. Najważniejszy jest dobór naczynia oraz wytypowanie miejsca na którym będzie stała nasza kompozycja. Więcej światła będą potrzebowały sukulenty i kaktusy, mniej zaś rośliny takie jak trzykrotka, sansewiera, anturium, skrzydłokwiat czy paprotki. Ze względu na szybkie nagrzewanie się szklanych naczyń w okresie letnim nie należy stawiać kompozycji na pełnym słońcu gdyż może dojść do poparzenia roślin wewnątrz naczynia.
 2. Wybór gatunków – pamiętajmy aby wszystkie wybrane rośliny miały zbliżone wymagania glebowe. W zależności od wielkości naczynia możemy wybrać rośliny różnych rozmiarów. Według mnie najlepiej prezentują się jednak rośliny miniaturowe lub wolno rosnące. Ważne aby nie miały wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych i nie wymagały obfitego nawadniania.
 3. Kiedy mamy już wybrane rośliny i znamy ich wymagania należy dobrać podłoże. Sukulenty i kaktusy wymagają gleby lekkiej, przepuszczalnej z dużą ilością żwiru i części drenujących, natomiast paprocie uwielbiają ziemie z dużą ilością części organicznych. Fani ogrodów zielarskich powinni pamiętać, iż lawenda uwielbia gleby bogate w wapń.
 4. Przystępując do sadzenia roślin pamiętajmy o drenażu na spodniej części naczynia, może być to na przykład keramzyt lub drobne kamienie. Drenaż zabezpieczy korzenie roślin przed wodą mogącą się gromadzić w dolnej części naczynia i powodującą gnicie korzeni. Jeśli mamy zamiar stworzyć las w słoiku dla roślin o wysokich wymaganiach wilgotnościowych dobrze jest po warstwie drenażu zastosować węgiel aktywny, który ma za zadanie zabezpieczyć rośliny przed rozwojem chorób grzybowych i gniciem. Następne wsypujemy piasek i na końcu stosujemy podłoże o odpowiednich parametrach uprawy do wybranych przez nas roślin.
 5. Na tym etapie tworzenia ogrodu możemy stworzyć przestrzenną, piętrową kompozycję wykorzystując korę, kamienie, muszle, mech, gałęzie lub szyszki.
 6. Po posadzeniu roślin przystępujemy do dekoracji wierzchniej część podłoża, która sama w sobie nie wygląda estetycznie, a dodatkowo może brudzić nadziemne części roślin jak pędy, liście, kolce i kwiaty. Wiele osób używa do dekoracji ozdobnych kamieni, grysu, kory, muszli oraz tak zwanych syrenich łez. Ja jestem fanką mchu a w przypadku sukulentów piasku i drobnego żwiru.
Las w szkle - Piasek
Piasek to niesamowity element każdej aranżacji w szkle. Pamiętajmy, że może on być często zanieczyszczony zarodnikami grzybów, nasionami chwastów bądź jajami niebezpiecznych agrofagów dlatego zawsze warto wypalić piasek w piekarniku. Wystarczy 20 min. w 200 stopniach Celsjusza.

Naczynie otwarte czy zamknięte?

Kierując się wyborem naczynia musimy zadać sobie pytanie czy chcemy mieć stałą kontrolę na to co dzieje się z naszą kompozycją? Jeśli tak wybierzmy naczynie otwarte. Jeśli jednak chcemy stworzyć bezobsługowy mini ekosystem jak Ward lub Latimer wybierzmy większe naczynie z szczelną pokrywą. Otwarta kompozycja musi być traktowana jak kompozycja w naczyniu, a umieszczone w niej rośliny jak rośliny doniczkowe. Należy zadbać o ich podlewanie oraz usuwanie przekwitłych kwiatów i uschłych liści. Otwarty las w słoju podlewamy systematycznie niewielką ilością wody i jeśli jest to konieczne systematycznie zraszamy.

Gatunki roślin polecane do lasu w szkle

 • Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana)
 • Dracena (Dracaena L.)
 • Phalaenopsis miniaturowy (Phalaenopsis sp.)
 • Trzykrotka (Tradescantia L.)
 • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum L.)
 • Peperomia (Peperomia Ruiz & Pav.)
 • Bluszcz (Hedera L.)
 • Orliczka kreteńska (Pteris cretica L.)
 • Fitonia (Fittonia)
 • Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia L.)
 • Muchówka (Dionaea)
 • Escheweria (Echeveria)


oraz gatunki z rodziny sukulentów łodygowych: Kaktusowate – Cactaceae Juss.

Mała wskazówka!

Jeśli nie chcecie, aby Wasza kompozycja wyglądała na przesadzoną kierujcie się stylem wegetatywnym, w którym łączymy ze sobą rośliny mogące rosnąć w swoim sąsiedztwie, w naturalnym siedlisku. Z pewnością wegetatywna aranżacja będzie znacznie łatwiejsza w uprawie. A wykorzystane w niej rośliny nie będą konkurować ze sobą o pokarm i przestrzeń. W stylu wegetatywnym używamy roślin o zbliżonych wymaganiach klimatyczno-glebowych. Zakładając las w szkle pamiętaj aby nie łączyć ze sobą roślin o odmiennych potrzebach pokarmowych, wilgotnościowych, termicznych itd. Z tego też względu nie łączymy ze sobą muchówki z eschewerią, ponieważ prędzej czy później jedna z roślin zginie.

Jak dbać o las w szkle?

Aby ogród w szkle rozwijał się prawidłowo, należy zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska. Światło słoneczne stymulując fotosyntezę wpływa i napędza szczelnie zamknięty ekosystem. Dobrze jest więc ustawić słój w widnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio w obrębie działania promieni słonecznych, które mogą powodować więdnięcie lub oparzenia roślin. Szklanych naczyń nie należy ustawiać też w pobliżu źródeł ciepła jak na przykład grzejniki lub kominki. Zbyt duża temperatura otoczenia może negatywnie wpłynąć na rośliny, przez ograniczanie przez nie poboru wody czy składników odżywczych. Co z kolei wpływa na ich zdrowotność oraz wzrost i rozwój.

Jak podlewać las w szkle?

Echeveria Jak podlewać las w szkle
Jeśli stworzyliśmy las w zamkniętym, nieprzepuszczalnym naczyniu, wystarczy jeśli podlewanie ograniczymy do jednokrotnego, tuż po wysadzeniu roślin. Jeśli jednak naczynie jest przepuszczalne i para ma szanse się z niego wydostać, posadzone w naczyniu rośliny traktujemy jak rośliny doniczkowe. W związku z czym częstotliwość ich podlewania będzie zależna od zastosowanych w kompozycji gatunków.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż tych kilka prostych kroków pozwoli Wam na stworzenie unikalnej kompozycji, którą ozdobicie niejedno wnętrze. To kreatywne zajęcie dla dzieci lub świetny pomysł na prezent. Czekam na Wasze komentarze i zdjęcia z tymi cudnymi aranżacjami.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Jak zasuszyć kwiaty poradnik

Jak zasuszyć kwiaty? – Poradnik

Zasuszanie roślin to świetna metoda na przedłużenie dekoracyjności roślin ogrodowych, które z powodzeniem można wykorzystywać w jesienno-zimowych aranżacjach. Metod suszenia i utrwalania jest wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej »