fbpx

Jak suszyć lawendę?

Kategorie:
Jak suszyć lawendę

Zapach lawendy przywołuje wspomnienia, działa uspokajająco i odświeżająco. Roślinę z pewnością warto uprawiać w ogrodzie, na tarasie, balkonie oraz sezonowo na parapecie. Do wyboru jest wiele odmian o różnym wyglądzie i barwie kwiatów. Lawenda lekarska wymaga niewielkiej uwagi, co w porównaniu z ilością korzyści, jakie zapewnia, jest znikome. Uprawiana w donicy jest świetnym rozwiązaniem na dekorację każdego wnętrza.

Lawenda lekarska jest zimozieloną krzewinką o niewielkich wymaganiach glebowych. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i wapiennych. Uwielbia słońce. W związku z czym posadzona wśród wysokich roślin lub pod drzewami będzie mało atrakcyjna i wypłowiała, co z kolei przekłada się na jej kwitnienie, które będzie dużo słabsze niż roślin posadzonych w pełnym słońcu. Ścięcie i zasuszenie kwiatostanów lawendy gwarantuje zachowanie zdrowotnych właściwości rośliny i ich wykorzystanie w ciągu całego roku.

Kwiaty lawendy w pelni kwitnienia
Kwiatostany lawendy w pełni kwitnienia

Cięcie lawendy

Tuż po przekwitnięciu kwiatów należy ściąć kwiatostany lawendy lekarskiej. Spowoduje to jej kolejne, mniej obfite kwitnienie późnym latem, które zazwyczaj przypada na drugą połowę sierpnia.

Kwiaty lawendy można ściąć także w każdym okresie kwitnienia rośliny. Najlepsze rezultaty daje jednak ścięcie wybarwionych pąków (faza zamkniętego pąka) tuż przed rozpoczęciem kwitnienia. Ścięcie kwiatów lawendy w późniejszym etapie kwitnienia sprzyja blaknięciu koloru. Takie cięcie daje najlepsze rezultaty pod względem zachowania barwy i aromatu lawendy lekarskiej, za które odpowiadają lotne olejki eteryczne. Cięcie wykonujemy w słoneczny dzień, kiedy kwiatostany nie będą mokre od rosy.

Suszenie lawendy

No dobrze, zapytacie: „ścięłam lawendę i co dalej ?” Postępowanie po ścięciu kwiatów może trochę zająć, ale gwarantuję – efekt będzie spektakularny.

Oto kilka prostych kroków:

  • Tuż po ścięciu należy oczyścić kwiatostany ze zbędnych liści które mogą się znajdować u podstawy kwiatostanu.
  • Gdy już je usuniemy tworzymy małe bukiety. Ja układam po 50-60 sztuk na pęczek tworząc przy tym bukiety lawendy, idealne do zawieszenia.
  • Duże zagęszczenie, gęstych kwiatostanów lawendy sprawi, iż otrzymają one mniej powietrza, przez co wysychają wolniej i są bardziej podatne na rozwój pleśni.
  • Z tego samego powodu nie zawiązuj zbyt mocno opasek na łodygach. Bukiety powinny być zawiązane na tyle mocno, aby się nie rozpadły, ale nie za ciasno.
  • Aby kwiaty dobrze się zasuszyły możemy umieścić je w ciemnym i przewiewnym miejscu, najlepiej nadaje się do tego strych. Ciemne miejsce bez promieni słonecznych będzie powodowało, że kwiaty lawendy zachowają kolor i aromat. Światło wpływa na blaknięcie kwiatostanów i powoduje ulatnianie się olejków eterycznych. Przewiewne miejsce wpłynie pozytywnie na ich szybsze suszenie (więcej o suszeniu kwiatów dowiesz się z artykułuJak zasuszyć kwiaty?).
  • Ważne aby powiesić kwiaty ‘do góry nogami’, dzięki czemu łodygi będą proste.
  • Aby zabezpieczyć lawendę przed kurzem okryj kwiatostany papierową torbą z kilkoma dziurkami odprowadzającymi powietrze. Torbę zawieś tak aby przypominała kształtem dzwon, którego sercem będzie bukiet lawendy.
  • Czas pełnego wyschnięcia lawendowych bukietów może wynosić od kilku tygodni do ponad miesiąca, w zależności od warunków suszenia.


Kwiaty lawendy prezentują się równie pięknie w kwiatowych aranżacjach jak na przykład monotematycznych wiankach. Lawendowe wianki wyglądają szczególnie urokliwie powieszone nad kominkiem czy w sypialni.

Suszenie lawendy w wazonie

Możesz również umieścić bukiety lawendy pionowo w wazonie bez wody. Jest to również dobra metoda suszenia lawendy. Jednak należy zwrócić uwagę na wierzchołki kwiatostanów, które podczas suszenia mogą opadać i wyglądać jakby zwiędły. W związku z czym, ta metoda suszenia kwiatów lawendy jest znacznie mniej popularna.

Przechowywanie lawendy

Suszoną lawendę przechowujemy w pojemnikach hermetycznych, umieszczonych w ciemnych i suchych pomieszczeniach. Najlepiej w szafie lub szufladzie. Susz najlepiej zużyć w ciągu roku, ponieważ kwiatostany tracąc kolor, tracą również aromat. Największe straty w wartości zdrowotnej suszu lawendy następują pod wpływem promieni słonecznych.

Co zrobić z suchą lawendą?

Lawenda jest jedną z najważniejszych roślin leczniczych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i perfumeryjnym. W domowych warunkach suszone kwiaty lawendy umieszczamy w płóciennym woreczku i zawieszamy w szafach czy sypialni. Dzięki temu piękna i uspokajająca woń lawendy będzie nam towarzyszył każdego dnia. Można również stworzyć relaksującą kąpiel. Do jej wykonania suszone kwiaty zalewamy wodą (2 łyżki suszonych kwiatów lawendy i 250 ml wody). Tak przygotowany roztwór dodajemy do kąpieli. Susz lawendy można wykorzystać również jako dodatek do sałatek, czy ciastek lawendowych.
Bukiety z lawendy 2
Bukiety z lawendy

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Piwonia krolowa letnich ogrodow

Piwonia – królowa letnich ogrodów

Piwonia (Paeonia L.) to wdzięczna roślina, która pojawiła się w europejskich ogrodach w XVIII wieku. Jej ojczyzną są Chiny, gdzie była uprawiana jako roślina o cennych właściwościach leczniczych. W ogrodzie uprawiamy najczęściej kultywary piwonii chińskiej, które zachwycają bogactwem barw.

Czytaj więcej »