Cechy idealnego florysty
Floryści to nie tylko botanicy, ogrodnicy ale i prawdziwi artyści na miarę XXI wieku. Z pewnością łatwiej w tym zawodzie odnajdą się miłośnicy roślin i ogrodów z poczuciem wyobraźni oraz odrobiną estetycznego zamysłu.
Dobry florysta powinien cechować się:
- Kreatywnością
- Precyzją
- Wrażliwością na piękno
- Starannością
- Dobrą organizacją pracy
Idealny florysta poza wyżej wymienionymi cechami, powinien posiadać chęć nieustannego rozwijania swojej wiedzy. Tylko w ten sposób będzie w stanie odnieść długofalowy sukces.
Zakres wiedzy florysty
Florysta a wiedza botaniczna
Aby móc wykorzystać materiał roślinny najpierw musisz go przygotować. Nie oznacza to tylko wstawienia kwiatów do wody. Rośliny należy oczyścić ze zbędnych części, przyciąć oraz wstawić do wody o odpowiedniej temperaturze i ilości. Zaś przy tworzeniu nasadzeń należy tak dobrać gatunki i ich wymagania siedliskowe, aby nie konkurowały ze sobą o miejsce do życia. Tu z pewnością pomocna okaże się znajomość anatomii i fizjologii roślin. Będzie ona pomocna również przy tworzeniu bukietów z kwiatów ciętych. Botaniczna wiedza przyda się również podczas kreowania kwiatowych aranżacji, gdyż większość egzotycznych gatunków, bądź owoców może okazać się trująca nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych.
Florysta a wiedza ogrodnicza
Florystyka jest nieustannie powiązana z wiedzą ogrodniczą. Prawdziwy florysta powinien znać wymagania roślin dotyczące ich uprawy i rozwoju. Duża część zleceń we florystyce to tworzenie nasadzeń w pojemnikach, czy nawet zewnętrznych kompozycji z roślin ogrodowych. Również sprzedając kwiaty doniczkowe dobrze by było znać przynajmniej podstawowe warunki uprawy każdej z oferowanych roślin. Często zdarza się także, iż do kwiaciarni przychodzą klienci z prośbą o poradę i zapytaniem „co dolega mojej ulubionej roślince?”. Warto w takich przypadkach wykazać się profesjonalizmem i udzielić fachowej porady, co na pewno zachęci klientów do skorzystania z naszych usług w przyszłości.
Florysta - artystyczny zmysł
Trudno będzie zostać dobrym florystą bez wrodzonego poczucia piękna i estetyki. O ile technik i sposobu przygotowania materiałów roślinnych można się nauczyć, o tyle bez zmysłu piękna i wyczucia estetyki ciężko będzie nam stać się profesjonalistami z najwyższej półki. Floryści zajmują się tworzeniem różnorodnych kwiatowych dekoracji, począwszy od mini bukietów, czy butonierek, po bukiety i kompozycje, aż do olbrzymich kwiatowych instalacji. Dzięki kreatywnym zmysłom estetyki i artystycznej wizji florysta może stworzyć kwiatowe oprawy ślubów i eventów, zachwycając swoich klientów nietuzinkowymi dziełami sztuki.
Florysta - miłośnik przyrody
Większość florystów których osobiście znam cechuje miłość do przyrody oraz piękna. Jest to bardzo dobra cecha, która z pewnością pomaga w uzyskaniu lepszych rezultatów i efektów działań w świecie florystyki. Tak naprawdę większość, o ile nie wszyscy kwiatowi dizajnerzy, tzw. „floral designer”, czerpią inspiracje z natury i otaczającego ich świata. To co dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalne i nieużyteczne, dla prawdziwego florysty będzie źródłem inspiracji.
FLORYSTA MATEMATYK
Zarówno w naturze jak i w świecie przyrody istnieje złota, harmonijna, wręcz boska reguła, a mianowicie złoty podział. Zasada ta wykorzystywana jest od wieków także w architekturze, malarstwie, projektach technicznych, fotografiach czy przyrodzie. Każdy florysta tworząc kwiatowe kompozycje musi pamiętać o zachowaniu tych proporcji. Początkowo wydaje się ono trudne, ale z czasem można nabyć tak zwaną miarę w oku.
Jak zacząć przygodę z florystyką?
Znam sporą grupę osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie florysty od tworzenia domowych dekoracji na własny użytek, na sprzedaż dla znajomych, czy też wystawiają swoje prace na stronach poświęconych rękodziełu, poprzez Facebooka, czy Marketplace. Jeśli złapałaś/eś już kwiatowego bakcyla i tworzenie roślinnych dekoracji sprawia Ci sporą frajdę zapewne zastanawiasz się nad podjęciem kolejnego kroku z pomocą przychodzą szkoły policealne oraz prywatne szkoły florystyczne. Szkoły te prowadzą szereg kursów przygotowujących do pracy w zawodzie florysty. Bardziej odważni decydują się na wejście na głęboką wodę i rozpoczęcie pracy w kwiaciarni. Tak było i w moim przypadku. W związku z czym, z własnego doświadczenia mogę wymienić zarówno wiele plusów, jak i minusów takiej ścieżki.
Plusy rozpoczęcia kariery florysty w kwiaciarni lub pracowni florystycznej
Niewątpliwe do plusów rzucenia się na głęboką wodę należy bezpośredni kontakt z tym pięknym i pachnącym światem od kuchni i to dosłownie!
Do korzyści rozpoczęcia pracy w kwiaciarni bez wcześniejszego przygotowania należy szybkie uczenie się i możliwość wykorzystania nabytych umiejętności w praktyce. Z reguły jeśli poznamy i opanujemy poszczególne techniki tworzenia aranżacji kwiatowych mamy możliwość stałego szlifowania swoich umiejętności.
Wszyscy rozpoczynający swoją pracę w kwiaciarni początkowo wykonują porządkowe prace takie jak:
- Wymiana wody w wazonach
- Wycieranie kurzu
- Pielęgnacja roślin
- Tworzenie nowych wystaw oraz ciągłe dbanie o czystość podłogi
Solidne podstawy są niezmiernie ważne, ponieważ przygotowują nas do dalszej pracy z roślinami.
Kolejnym etapem zaznajamiania się z światem florystyki jest nauka metod i zasad tworzenia kwiatowych kompozycji:
- Tworzenie bukietów
- Dobór materiału, struktur barw
- Dobór wielkości przy zachowaniu zasad złotego podziału i skrętoległości łodyg
Skrętoległość to zmora wielu początkujących florystów. Nie można się jednak zniechęcać, gdyż praktyka czyni mistrza.
Minusy rozpoczęcia kariery florysty bez odbycia szkoleń i kursów
Przystępując do kursu florysty uczysz się i przygotowujesz na zajęciach aranżacje, które później możesz odtwarzać we własnej pracowni.
Dodatkowo, kursy to nie tylko nauka to także ludzie o zróżnicowanej, nieraz magicznej osobowości. Zawiązujesz przyjaźnie i zdobywasz kontakty, które z pewnością pozytywnie zaowocują w przyszłości. Szkoła florystyczna dodaje skrzydeł, zwiększa pewności siebie, motywuje do działania i uzyskania jeszcze lepszych wyników.
Czy warto przystąpić do kursu florystycznego?
‘’Po co Ci ten kurs? Przecież wszystko umiesz!’’ – tak brzmiały słowa wielu osób, z którymi miałam wcześniej styczność we florystycznym świecie. Z perspektywy czasu, ba po pierwszych zajęciach, wiedziałam, iż podjęłam słuszną decyzję przystępując do kursu Florysta. Wiedzy nigdy nie jest za wiele i przecież uczymy się przez całe życie. Poszerzając horyzonty masz szansę zaimponować swoim klientom. Jeśli zastanawiasz się czy przystąpić do jakiegokolwiek kursu, chociażby jednodniowego to nie zastanawiaj się, bo naprawdę warto. Z pewnością zażyjesz dawkę inspiracji, którą później wykorzystasz we własnych pracach.
Przystępując do kursu florysty uczysz się i przygotowujesz na zajęciach aranżacje, które później możesz odtwarzać we własnej pracowni.
Dodatkowo, kursy to nie tylko nauka. Kursy, szkoły i szkolenia to także ludzie o zróżnicowanej, nieraz magicznej osobowości. Zawiązujesz przyjaźnie i zdobywasz kontakty, które z pewnością pozytywnie zaowocują w przyszłości. Szkoła florystyczna dodaje skrzydeł, zwiększa pewności siebie, motywuje do działania i uzyskania jeszcze lepszych wyników.
Podsumowanie
Więc uzbrój się w cierpliwość i działaj!