NOWE KAWKOWO – MAŁA PROWANSJA
Lawendę pokochałam na studiach, kiedy to na przedmiocie rośliny ‘Rośliny ozdobne’ szczegółowo omawialiśmy jej morfologię i właściwości zdrowotne. Trudno wymienić wszystkie pozytywne właściwości tej rośliny na organizm człowieka. A jej wygląd, barwa kwiatów oraz niewielki wymagania uprawowe sprawiają, iż staje się faworytką wielu miłośników ogrodu.
LAWENDOWE POLE – RELAKS, ESTETYKA, EDUKACJA
Samo działanie gospodarstwa jest przyjazne zwiedzającym. Bez problemu można wejść na pola i rozkoszować się pięknem i aromatem kwiatów lawendy. To niecodzienny wygląd w tej części Europy, dlatego też zwiedzających z roku na rok przybywa. Otwartość gospodarzy zachęca do spędzenia tu dłuższej chwili. Prócz walorów estetycznych i bliskiego kontaktu z naturą można zdobyć wiele praktycznych informacji o prowadzeniu gospodarstwa. Tematem muzeum jest tu lawenda i wszystko co z nią związane. Wystawa edukacyjna prezentuje techniki uprawy lawendy oraz jej zastosowań. Prowadzone warsztaty uczą wytwarzania z lawendy olejków, naturalnych kremów czy wody aromatyzowanej kwiatami lawendy.
Lawendowe Pole odwiedzałam kilkukrotnie. Pierwsza moja wyprawa do Nowego Kawkowa miała miejsce podczas studiów i jak się możecie domyśleć była to dla mnie niezwykła atrakcja, która pozostawiła w pamięci same miłe wspomnienia. Być może dlatego wracam tam tak chętnie. Podczas mojego ostatniego pobytu na Lawendowym Polu obserwowałam zbiory lawendy na susz. W przypadku tych roślin ważnym jest aby ścinać kwiatostan lawendy w fazie wybarwionego pąka dzięki czemu aromat olejków eterycznych pozostanie z nami na dłużej.
Ścięte kwiaty lawendy wiązane są w mini bukieciki, które można za niewielką opłatą zabrać ze sobą do domu. Do nowych projektów uatrakcyjniających Lawendowe Pole należy również mini ogród botaniczny z mniej znanymi i zapomnianymi roślinami zielnymi.