fbpx

Lawendowe pole – żywe muzeum lawendy

Kategorie:
Lawendowe Pole Nowe Kawkowo
Jeśli słowo ‘muzeum’ kojarzy się komuś tylko i wyłącznie z budynkiem i eksponowanymi w nim przedmiotami to gwarantuje, iż po wizycie w gospodarstwie agroturystycznym Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie w Polsce będzie musiał zmienić zdanie.

NOWE KAWKOWO – MAŁA PROWANSJA

Lawendowe Pole jest pierwszym żywym muzeum lawendy w Polsce, często nazywanym małą Prowansją. Nie bez powodu. Odwiedzający to urokliwe miejsce na Warmii będą zachwyceni wyglądem lawendowej farmy. Szczególnie pięknie pola lawendy prezentują się w okresie jej kwitnienia czyli od połowy czerwca do połowy lipca. Mimo, iż czas ten nie jest długi, będąc w okolicy miejscowości Nowe Kawkowo zachęcam gorąco do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Gospodarstwo, które ciągle się rozrasta zostało założone w 2001 roku. Chętnie spędzają tu wolne dni mieszkańcy okolicznych miast oraz turyści. Brak śródziemnomorskiego klimatu nie przeszkadza roślinom, które uprawiane są w zgodnie z naturą. Właścicielką i jednocześnie założycielką tego tajemniczego miejsca jest Joanna Posoch, która porzuciła wielkomiejskie życie dla Warmii. Jak widać opłacało się.
Kwiaty lawendy podczas kwitnienia
Kwiaty lawendy w początkowej fazie kwitnienia

Lawendę pokochałam na studiach, kiedy to na przedmiocie rośliny ‘Rośliny ozdobne’ szczegółowo omawialiśmy jej morfologię i właściwości zdrowotne. Trudno wymienić wszystkie pozytywne właściwości tej rośliny na organizm człowieka. A jej wygląd, barwa kwiatów oraz niewielki wymagania uprawowe sprawiają, iż staje się faworytką wielu miłośników ogrodu.

LAWENDOWE POLE – RELAKS, ESTETYKA, EDUKACJA

Samo działanie gospodarstwa jest przyjazne zwiedzającym. Bez problemu można wejść na pola i rozkoszować się pięknem i aromatem kwiatów lawendy. To niecodzienny wygląd w tej części Europy, dlatego też zwiedzających z roku na rok przybywa. Otwartość gospodarzy zachęca do spędzenia tu dłuższej chwili. Prócz walorów estetycznych i bliskiego kontaktu z naturą można zdobyć wiele praktycznych informacji o prowadzeniu gospodarstwa. Tematem muzeum jest tu lawenda i wszystko co z nią związane. Wystawa edukacyjna prezentuje techniki uprawy lawendy oraz jej zastosowań. Prowadzone warsztaty uczą wytwarzania z lawendy olejków, naturalnych kremów czy wody aromatyzowanej kwiatami lawendy.

Lawendowe Pole odwiedzałam kilkukrotnie. Pierwsza moja wyprawa do Nowego Kawkowa miała miejsce podczas studiów i jak się możecie domyśleć była to dla mnie niezwykła atrakcja, która pozostawiła w pamięci same miłe wspomnienia. Być może dlatego wracam tam tak chętnie. Podczas mojego ostatniego pobytu na Lawendowym Polu obserwowałam zbiory lawendy na susz. W przypadku tych roślin ważnym jest aby ścinać kwiatostan lawendy w fazie wybarwionego pąka dzięki czemu aromat olejków eterycznych pozostanie z nami na dłużej.

Ścięte kwiaty lawendy wiązane są w mini bukieciki, które można za niewielką opłatą zabrać ze sobą do domu. Do nowych projektów uatrakcyjniających Lawendowe Pole należy również mini ogród botaniczny z mniej znanymi i zapomnianymi roślinami zielnymi.

Bukiety z lawendy
Lawendowe bukiety – idealne do powieszenia w szafie lub nad łóżkiem.
Jeśli chcecie zwiedzić to miejsce poza sezonem kwitnienia lawendy warto odwiedzić profil gospodarstwa na Facebook’u.

CZY WARTO UPRAWIAĆ LAWENDĘ?

Lawenda lekarska to nie tylko cudowna roślina o niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Jest łatwa w uprawie, a jej wymagania są znikome. Lubi ziemie przepuszczalne, lekkie o znacznej zawartości Ca. Bez problemu można ją uprawiać w przydomowym ogrodzie lub w pojemnikach na balkonie (idź do artykułu: Lawenda – pielęgnacja i uprawa). Należy pamiętać, iż najbardziej efektywnie będzie kwitła gdy będzie rosła na w pełni nasłonecznionym stanowisku. Jej kwiaty ukazują się w czerwcu oraz powtórnie w sierpniu. Kwiaty lawendy możemy zasuszyć zachowując ich piękny zapach. O zasadach postępowania przy suszeniu kwiatostanów lawendy pisałam w artykule: Jak suszyć lawendę?

DLACZEGO LAWENDA TAK PIĘKNIE PACHNIE?

Miłośnicy lawendy kochają jej barwę i cudowny zapach, który jest efektem działania eterycznych olejków wytwarzanych przez komórki roślin. Warto wspomnieć, iż olejki eteryczne produkowane przez rośliny pełnią funkcje ochronne, odstraszając roślinożerców oraz wabią owady zapylające. Są one produktami metabolizmu wtórnego, a ich największa zawartość znajduje się w kwiatach roślin. Kwiat lawendy uznawany jest za surowiec leczniczy – około 3% olejku. Olejek lawendowy działa silnie bakteriobójczo i grzybobójczo, co wykorzystywane jest w wielu kosmetykach naturalnych. Sama lawenda jest rośliną o silnych właściwościach hortiterapeutycznych, a olejek wykorzystywany jest w aromaterapii. Przypuszcza się także, iż lawenda odstrasza kleszcze oraz komary.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY