fbpx

Miechunka pomidorowa (tomatillo)

Kategorie:
Miechunka pomidorowa (tomatillo) Horti Advisor
Miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem.) należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae Juss.). Pochodzi z Meksyku, gdzie była uprawiana znacznie wcześniej niż pomidor.

HISTORIA MIECHUNKI POMIDOROWEJ

Odkrycia archeologiczne z doliny Tehuacán wskazują, że stanowiła składnik diety Majów i Azteków w czasach prekolumbijskich. Miechunka została spopularyzowana w innych częściach świata podczas kolonizacji europejskiej.

MIECHUNKA POMIDOROWA - UPRAWA

Uprawa miechunki pomidorowej, czyli tropikalnego warzywa, które dopiero zaczyna podbijać kubki smakowe Polaków nie jest taka trudna jakby się mogło wydawać. Ale do rzeczy.

Przynależność do rodziny Solanaceae (psiankowatych) determinuje w uprawie miechunki pomidorowej wysokie wymagania klimatyczne, które w sposób bezpośredni wpływają na jej uprawę w Polsce. Mimo, iż miechunka pochodzi z Meksyku i jest podobnie jak pomidor warzywem ciepłolubnym. Przy zastosowaniu odpowiednich metod i pielęgnacji można z powodzeniem uprawiać to warzywo w naszym kraju.

Przesyłam Wam kilka tipów, które świetnie sprawdziły się w mojej polowej uprawie tomatillo.

Przede wszystkim, należy pamiętać, iż w produkcji roślin ciepłolubnych główną rolę odgrywa mocna i zdrowa rozsada. Dzięki niej możemy przyśpieszyć polową czy też szklarniową produkcję. W przypadku miechunki produkcję rozsady można rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Wysiew w tym terminie gwarantuje uzyskanie plonowania miechunki już w sierpniu. Rozsadę tomatillo wysadzamy na stanowisko stałe po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków w danym regionie minie. Warto uprzednio zahartować rozsadę, czyli stopniowo przyzwyczajać ją do warunków panujących na zewnątrz poprzez wystawianie roślin i stopniowe wydłużanie tego czasu.

Pamiętajmy także, iż po wysadzeniu rozsady do gruntu warto monitorować stan pogody. Przy spadkach temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza konieczne będzie osłonięcie roślin przed zimnem. Idealnym materiałem do bezpośredniego osłaniania roślin jest włóknina polipropylenowa oraz folia polietylenowa. Zapewnią one korzystny mikroklimat wokół roślin oraz ochronią je przed silnym wiatrem.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących uprawy tomatillo zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielę się praktyczną wiedzą zdobytą podczas prowadzenia uprawy miechunki pomidorowej w rejonie Warmii i Mazur. Efektem tej uprawy jest moja praca doktorska, której tytuł brzmi: ‘Wpływ osłaniania roślin i ściółkowania gleby na plonowanie i wartość odżywczą miechunki pomidorowej (Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem.).

MIECHUNKA POMIDOROWA - WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Owoce miechunki zyskują na wartości ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych oraz walory smakowe. Surowcem miechunki pomidorowej jest jadalna jagoda (Fructus Physalis). Jagoda – bo tak nazywa się owoc miechunki, jest zasobna w polifenole, kwas L-askorbinowy, β-karoten, antocyjany, garbniki, pektyny, fitosterole oraz związki mineralne i witaminy z grupy B. Owoc miechunki wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową, antyoksydacyjną, działa moczopędnie, przeciwzapalnie, anty-nowotworowo oraz przeciwalergicznie. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, a także zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Stosowany bywa jako naturalne lekarstwo na choroby układu moczowego i skóry. Miechunka pomidorowa staje się znaczącym warzywem często wykorzystywanym w farmacji, a także przemyśle spożywczym. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule naukowym mojego współautorstwa – Miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem.) – roślina ozdobna i lecznicza o wielokierunkowym działaniu.

MIECHUNKA POMIDOROWA – ZASTOSOWANIE

Z uwagi na przynależność botaniczną miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa Brot ex Hornem.) jest warzywem i należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W związku z czym, jej jadalną częścią są mięsiste owoce umieszczone w papierowej łusce, która wraz z wzrostem dna kwiatowego i jej dojrzewaniem rozrasta się. Ze względu na wszechstronne zastosowanie, tomatillo zaliczane jest do roślin przyprawowych, leczniczych oraz ozdobnych. W czasach Majów i Azteków stanowiła ważny element diety, ważniejszy niż znany nam powszechnie pomidor. Dziś jest głównym elementem popularnych meksykańskich sosów jak na przykład salsa oraz dżemów i soków. Owoce miechunki można również marynować podobnie jak ogórki. Często stosowana jest w pikantnych sosach chili w celu złagodzenia ich smaku.

Jeśli chodzi o sam smak owoców miechunki pomidorowej można go porównać do połączenia ogórka i pomidora. Wzrost popularności kuchni latynoamerykańskiej oraz otwartość Polaków w kierunku orzeźwiających smaków sprawia, iż warzywo to gości coraz częściej na naszych stołach.

WŁAŚCIWOŚCI DEKORACYJNE MIECHUNKI POMIDOROWEJ

Coraz bardziej doceniany jest również aspekt dekoracyjny tej rośliny. Uwagę przyciągają barwne torebki okrywające owoc podczas dojrzewania. Sama roślina wygląda pięknie na tle innych roślin. I mimo, iż jest warzywem prezentuje się niezwykle pięknie w towarzystwie roślin ozdobnych.

ODMIANY MIECHUNKI POMIDOROWEJ

Najpopularniejszymi odmianami miechunki pomidorowej dostępnymi w uprawie są meksykańskie odmiany: ‘Purple’ i ‘Purple De Milpa’ o fioletowej barwie owocu, ‘Toma Verde‘ i ‘Rio Grande Verde’ o zielonym zabarwieniu. W Polsce na szeroką skale uprawiana jest także jedyna rodzima odmiana tego warzywa ‘Amarylla’. Nasiona tej odmiany miechunki są powszechnie dostępne w sprzedaży wiosną, w sklepach i centrach ogrodniczych. Owoce jedynej polskiej odmiany miechunki pomidorowej stanowią jesienną atrakcję ogrody, ponieważ ich zabarwienie podczas dojrzewania przybiera żółty kolor. Każdy owoc miechunki pomidorowej pokryty jest kleistą, woskową substancją, która nie jest szkodliwa i można ją z łatwością usunąć przed rozpoczęciem konsumpcji. Chroni ona owoc przed utratą nadmiernej wilgotności i sprzyja przedłużeniu trwałości i czasu przechowywania owoców miechunki.

NASIONA MIECHUNKI POMIDOROWEJ – GDZIE KUPIĆ?

Nasiona różnych odmian miechunki pomidorowej z łatwością kupicie na eBay oraz u zagranicznych sprzedawców. Przy zamówieniach ze Stanów Zjednoczonych należy uzbroić się w cierpliwość ponieważ nasiona przechodzą kompleksowe procedury celne. W Polsce dystrybucją nasion miechunki pomidorowej zajmuje się firma firma Legutko, którą osobiście polecam.

SŁÓW KILKA NA KONIEC

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące miechunki pomidorowej zawsze możesz się ze mną skontaktować. Będę więcej niż szczęśliwa by móc udzielić Ci właściwej odpowiedzi na zadane pytanie.

Jeśli spodobał Ci się wpis nie zapomnij zasubskrybować serwisu Horti Advisor, aby być na bieżąco z nowym contentem udostępnianym przeze mnie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Piwonia krolowa letnich ogrodow

Piwonia – królowa letnich ogrodów

Piwonia (Paeonia L.) to wdzięczna roślina, która pojawiła się w europejskich ogrodach w XVIII wieku. Jej ojczyzną są Chiny, gdzie była uprawiana jako roślina o cennych właściwościach leczniczych. W ogrodzie uprawiamy najczęściej kultywary piwonii chińskiej, które zachwycają bogactwem barw.

Czytaj więcej »