HISTORIA MIECHUNKI POMIDOROWEJ
MIECHUNKA POMIDOROWA - UPRAWA
Uprawa miechunki pomidorowej, czyli tropikalnego warzywa, które dopiero zaczyna podbijać kubki smakowe Polaków nie jest taka trudna jakby się mogło wydawać. Ale do rzeczy.
Przynależność do rodziny Solanaceae (psiankowatych) determinuje w uprawie miechunki pomidorowej wysokie wymagania klimatyczne, które w sposób bezpośredni wpływają na jej uprawę w Polsce. Mimo, iż miechunka pochodzi z Meksyku i jest podobnie jak pomidor warzywem ciepłolubnym. Przy zastosowaniu odpowiednich metod i pielęgnacji można z powodzeniem uprawiać to warzywo w naszym kraju.
Przesyłam Wam kilka tipów, które świetnie sprawdziły się w mojej polowej uprawie tomatillo.
Przede wszystkim, należy pamiętać, iż w produkcji roślin ciepłolubnych główną rolę odgrywa mocna i zdrowa rozsada. Dzięki niej możemy przyśpieszyć polową czy też szklarniową produkcję. W przypadku miechunki produkcję rozsady można rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Wysiew w tym terminie gwarantuje uzyskanie plonowania miechunki już w sierpniu. Rozsadę tomatillo wysadzamy na stanowisko stałe po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków w danym regionie minie. Warto uprzednio zahartować rozsadę, czyli stopniowo przyzwyczajać ją do warunków panujących na zewnątrz poprzez wystawianie roślin i stopniowe wydłużanie tego czasu.
Pamiętajmy także, iż po wysadzeniu rozsady do gruntu warto monitorować stan pogody. Przy spadkach temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza konieczne będzie osłonięcie roślin przed zimnem. Idealnym materiałem do bezpośredniego osłaniania roślin jest włóknina polipropylenowa oraz folia polietylenowa. Zapewnią one korzystny mikroklimat wokół roślin oraz ochronią je przed silnym wiatrem.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących uprawy tomatillo zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielę się praktyczną wiedzą zdobytą podczas prowadzenia uprawy miechunki pomidorowej w rejonie Warmii i Mazur. Efektem tej uprawy jest moja praca doktorska, której tytuł brzmi: ‘Wpływ osłaniania roślin i ściółkowania gleby na plonowanie i wartość odżywczą miechunki pomidorowej (Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem.).
MIECHUNKA POMIDOROWA - WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE
MIECHUNKA POMIDOROWA – ZASTOSOWANIE
Z uwagi na przynależność botaniczną miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa Brot ex Hornem.) jest warzywem i należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W związku z czym, jej jadalną częścią są mięsiste owoce umieszczone w papierowej łusce, która wraz z wzrostem dna kwiatowego i jej dojrzewaniem rozrasta się. Ze względu na wszechstronne zastosowanie, tomatillo zaliczane jest do roślin przyprawowych, leczniczych oraz ozdobnych. W czasach Majów i Azteków stanowiła ważny element diety, ważniejszy niż znany nam powszechnie pomidor. Dziś jest głównym elementem popularnych meksykańskich sosów jak na przykład salsa oraz dżemów i soków. Owoce miechunki można również marynować podobnie jak ogórki. Często stosowana jest w pikantnych sosach chili w celu złagodzenia ich smaku.
Jeśli chodzi o sam smak owoców miechunki pomidorowej można go porównać do połączenia ogórka i pomidora. Wzrost popularności kuchni latynoamerykańskiej oraz otwartość Polaków w kierunku orzeźwiających smaków sprawia, iż warzywo to gości coraz częściej na naszych stołach.
WŁAŚCIWOŚCI DEKORACYJNE MIECHUNKI POMIDOROWEJ
ODMIANY MIECHUNKI POMIDOROWEJ
NASIONA MIECHUNKI POMIDOROWEJ – GDZIE KUPIĆ?
SŁÓW KILKA NA KONIEC
Jeśli spodobał Ci się wpis nie zapomnij zasubskrybować serwisu Horti Advisor, aby być na bieżąco z nowym contentem udostępnianym przeze mnie.