fbpx

Piwonia – królowa letnich ogrodów

Kategorie:
Piwonia krolowa letnich ogrodow

Piwonia (Paeonia L.) to wdzięczna roślina, która pojawiła się w europejskich ogrodach w XVIII wieku. Jej ojczyzną są Chiny, gdzie była uprawiana jako roślina o cennych właściwościach leczniczych. W ogrodzie uprawiamy najczęściej kultywary piwonii chińskiej, które zachwycają bogactwem barw.

Najpopularniejsze gatunki piwonii

Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta
Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta, zamiennie nazywana krzewiastą (Paeonia suffruticosa) to długowieczna roślina ogrodowa, która pochodzi z Chin oraz Buthanu, gdzie uprawiane były już 2 tys lat temu. W naturalnych warunkach dorastają do 4 m wysokości. Do Europy pierwsze egzemplarze tej rośliny zostały sprowadzone już w XVI wieku. Pomimo jej popularności w ciepłych rejonach Europy w Polsce jest wciąż mało rozpowszechniona.

Piwonia Chińska

Piwonia chińska
Piwonia chińska

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora), zwana także “różą bez kolców”, to gatunek znanej byliny, którą w środowisku naturalnym możemy spotkać na terenach Chin, poprzez Tybet do Syberii. Została sprowadzona do Europy w XVIII wieku. Początkowo nazywana była białą piwonią (Paeonia albiflora), ze względu na duże, białe kwiaty. Jej współczesna łacińska nazwa ‘lactiflora’ oznacza mleczno-białe kwiaty. Współcześnie w uprawie znajduje się wiele odmian tej rośliny o różnej barwie od białej, przez kremową, różową, aż do amarantowej.

Piwonia lekarska

Piwonia lekarska Paeonia officinalis
Piwonia lekarska

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) to popularna roślina ozdobna, która pochodzi z Europy południowej. Osiąga do 90 cm wysokości. Cała roślina jest trująca. Znane są jednak właściwości lecznicze piwonii lekarskiej, które wykorzystywane były do zwalczania dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Współcześnie w uprawie znajduje się wiele odmian tej rośliny o różnej barwie od białej, przez kremową, różową, aż do amarantowej.

Piwonia koperkowa (delikatna)

Piwonia koperkowa delikatna
Piwonia koperkowa (delikatna)

Piwonia koperkowa (Paeonia tenuifolia) to delikatna roślina i ciekawa propozycja do ogrodowych nasadzeń. Jej nazwa wzięła się od delikatnych liści piwonii, które do złudzenia przypominają koper. Dorasta do 60 cm wysokości. Idealnie nadaje się do skalnych ogrodów oraz na bylinowe rabaty.

Piwonia w ogrodzie

Kwitnienie piwonii w warunkach klimatycznych Polski przypada w czerwcu. Zakwitają wtedy zarówno wczesne jak i późne odmiany. Termin ten jest jednak umowny, ponieważ kluczową rolę w zakwitnięciu piwonii pełni pogoda. Ciepła wiosna i początek lata z pewnością przyśpieszą kwitnienie tych pięknych roślin. Wbrew pozorom piwonie nie należą do kwiatów wymagających. Jako byliny mogą rosnąć kilka lat na tym samym stanowisku. Dlatego ważnym jest aby zapewnić roślinom ciepłe, słoneczne i zasobne w składniki odżywcze miejsce. Większość piwonii zakwita w 2-3 roku po wysadzeniu. Młode rośliny zabezpieczamy na zimę, aby ochronić je przed ewentualnym przemarznięciem. W celu ograniczenia zachwaszczenia oraz utrzymania odpowiedniej wilgotność gleby warto stosować ściółkowanie naturalnymi materiałami. Idealnie do tego zabiegu nadaje się kora, która podczas rozkładu będzie sprzyjała utrzymaniu kwaśnego pH gleby.

Jaka gleba pod piwonie?

Piwonia może rosnąć na każdej glebie. Preferuje jednak żyzną i zasobną w składniki mineralne ziemie o pH 5-6. W uprawie piwonii należy unikać gleb ciężkich, gliniastych, podmokłych, które słabo nagrzewają się wiosną. Nadmiar i ciągły podsiąk wody może powodować osłabienie roślin i gnicie korzeni.

Nawożenie piwonii

Nawożenie piwonii ogranicza się do zasilania roślin w okresie po przekwitnięciu kwiatów. W tym okresie rośliny wykształcają pąki kwiatowe na przyszły rok. Szeroko proponowanymi nawozami do piwonii są nawozy naturalne jak na przykład kompost. Przy stosowaniu nawozów mineralnych szczególną uwagę należy zwrócić na niską zawartość azotu, a wysoką potasu. Azot pobudza wzrost wegetatywny, zaś potas wpływa na gospodarkę wodną rośliny, wpływa na zawiązywanie pąków kwiatowych.

Piwonia w doniczce

W pojemnikach można uprawiać zarówno piwonie chińską jak i piwonie lekarską. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu roślinom optymalnych warunków siedliskowych. Donica w której rosną rośliny musi być duża i głęboka. Optymalna średnica donicy do uprawy pojedynczej rośliny powinna wynosić 50-60 cm. Należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu tak uprawianych roślin. Aby nie zalać podziemnej części piwonii należy zadbać o dobry drenaż i odpływ nadmiaru wody z podłoża. Ważnym zabiegiem jest także ochrona donic przed zimą poprzez wstawienie ich do pomieszczenia w którym rośliny przetrwają do wiosny.

Jak przesadzać piwonie?

Piwonie nie lubią przesadzania. Mogą rosnąć na tym samym stanowisku 10 lat. Jeśli jednak roślina z roku na rok kwitnie coraz słabiej najwyższy czas na wykonanie tego zabiegu. Dobrym i najodpowiedniejszym terminem przesadzania piwonii jest przełom sierpnia i września. Ważne aby zachować odpowiednią głębokość sadzenia karp. Ponad pąkami nie powinno znajdować się więcej niż 5 cm gleby. Zbyt głębokie posadzenie karpy spowoduje, iż roślina nie zakwitnie. Przy podziale karp zachowujemy 3-5 oczek (pąków), które wpłyną na szybkość kwitnienia roślin w kolejnych latach. Zbyt mała ilość oczek opóźni obfite kwitnienie nowych roślin. Po przesadzeniu rośliny potrzebują czasu aby w pełni zaaklimatyzować się do nowego miejsca, która często zajmuje 3-4 lata.

Jak rozmnażać piwonie?

Prócz wegetatywnej metody rozmnażania, czyli poprzez podział karp starszych egzemplarzy, piwonie można rozmnażać generatywnie, czyli z nasion. W warunkach amatorskich metoda ta wymaga sporej cierpliwości, ponieważ pierwsze kwiaty na tak powstałych roślinach pojawiają się dopiero po 5-7 latach. Dodatkowo nowe egzemplarze mogą różnić się od rośliny matecznej. Nie tylko siłą wzrostu ale i wybarwieniem i wielkością kwiatów.

Piwonia jako kwiat cięty

Wielbiciele piwonii mają wiele szczęścia, gdyż aktualnie na rynku znajduje się ponad 1 tysiąc odmian tej rośliny. Kwiaty ścinane są w fazie wybarwionych pąków lub gdy 1/3 płatków korony jest już otwarta. Zbyt wczesny zbiór może znacznie skrócić czas kwitnienia oraz trwałość kwiatów. Końce pędów przycinamy tuż przed wstawieniem do wody. Jej kwiaty z powodzeniem mogą być wykorzystywane do tworzenia florystycznych dekoracji kwiatowych. Zarówno bukietów Ślubnych, flower boxów jak i aranżacji na stół. Właściwie królują w kompozycjach w maju i czerwcu, ponieważ są wtedy szeroko dostępne w asortymencie. Tak naprawdę kwiaty piwonii dostępne są już w lutym, przyjeżdżają wtedy z szklarniowych upraw Izraela.

Trwałość kwiatów piwonii

Trwałość kwiatów piwonii zależy nie tylko od odmiany, ale także od warunków uprawy oraz postępowaniu z kwiatami tuż po ścięciu. Według holenderskiej skali trwałość kwiatów piwonii wynosi 8 dni, jednak jest to kwestia sporna. Wiele odmian po ścięciu pozostaje dekoracyjne przez 11 dni. Przykładem takiej odmiany jest ‘Henry Bockstoce’. Warto wspomnieć, iż piwonia jest rośliną kwaśnolubną, więc jeśli obniżymy pH wody w wazonie do 3,5-4,0, z pewnością wydłużymy kwitnienie kwiatów. Aby przedłużyć ich trwałość warto zadbać o temperaturę wody jak i powietrza wokół roślin. Zbyt wysoka będzie sprzyjała przekwitaniu kwiatów. Kwiatów piwonii nie stawiamy również w przeciągach, w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów oraz owoców, które przyśpieszą ich starzenie.

Paki piwonii ogrodowej
Pąki piwonii ogrodowej

Podsumowanie

Piwonie to wdzięczne i mało wymagające rośliny ogrodowe,które z powodzeniem można uprawiać także w donicach, na tarasie czy balkonie. Piękno ich kwaitów zachwyca do tego stopnia, iż piwonia stała się królową Ślubów i Wesel w czerwcu oraz lipcu. Nic dziwnego, gdyż trwałość tych kwiatów jest wysoka. Przy odpowiednim postępowaniu z roślinami po ścięciu możemy cieszyć się ich kwiatami do 11 dni.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY