fbpx

Róża – symbolika królowej kwiatów

Kategorie:
Róża - symbolika królowej kwiatów
Róże od lat są najczęściej wręczanymi kwiatami. Wielu z nas wie, że czerwone róże stanowią symbol miłości zaś żółte przyjaźni. Nie wielu zaś zdaje sobie sprawę jaka jest symbolika pozostałych barw płatków róż. Mimo, iż kwiaty nie potrafią mówić to swoją barwą są w stanie wyrazić więcej niż tysiące słów.

Historia symboliki róż

Zacznijmy od tego, że już starożytni Grecy i Rzymianie wiązali róże z Afrodytą i Wenus – boginiami piękna i miłości, pożądania i płodności oraz oczywiście kwiatów. Sama róża w antycznym Rzymie stała się symbolem miłości. Często organizowano Rosaria czyli święta ku czci duchów zmarłych osób, których groby ozdabiano różami. W Egipcie róże były poświęcone bogini rodziny – Izydzie. Sama tradycja dawania roślin sięga prawdopodobnie bardziej zamierzchłych czasów o czym mogą świadczyć ślady pozostawione w skamieniałościach. Tworzono wtedy zielarskie mikstury. Często rośliny wręczano też znachorom w celach kolekcjonerskich. W czasach średniowiecza dawanie kwiatów bardzo się umocniło, poprzez przekazywanie sobie kwiatów kochankowie mogli wysyłać sobie obszerne wyznania miłości bez obaw. Spowodowane to było tym, iż ówczesny kościół piętnował publiczne okazywanie uczuć. Szwedzki król Karol II wprowadził kodowanie wiadomości w bukietach. Bywało, iż przekazywano w ten sposób nawet wojskowe informacje. A w czasach wiktoriańskich tworzono książki opisujące jak układać poszczególne gatunki kwiatów oraz ich barwy, tak aby nie wzbudzać podejrzeń i przekazywać całe komunikaty.

Róża jako symbol pogańskich wierzeń

Po upadku cesarstwa Rzymskiego róża przestała być symbolem królowych kwiatów. W dużej mierze przyczynił się do tego chrześcijaństwo według którego róże stanowiły symbol pogańskich wierzeń. Zabroniono nawet ich stosowania w kościołach. Dopiero w XIII wieku w wyniku wypraw krzyżowych do Europy napływa na nowo moda na te kwiaty. Przywożone są nowe odmiany, a sama róża powoli staje się elementem świeckich ogrodów. Róże na nowo stają się symbolem piękna i elegancji i zaczynają stawać się elementami wielu anglosaskich rodów. Sama cesarzowa Józefina posiadała przepiękne różane ogrody. Dopiero w XIX wieku do Europy sprowadzono róże chińskie. Niestety okazały się one nie odporne na mróz. Podjęto więc próby krzyżowania ze sobą gatunków co doprowadziło między innymi do powstania róż wielkokwiatowych.
Róże czerwone symbolika
Róża czerwona symbolizuje miłość i namiętność

Symbolika róży czerwonej

Róże czerwone kojarzone są w religii chrześcijańskiej jako symbol męczeństwa. Szczególnie męczeństwem Jezusa Chrystusa, gdzie pięciopłatkowe kwiaty symbolizują pięć ran, a kolczasta łodyga koronę cierniową. Dziś czerwone róże kojarzone są z miłością, elegancją oraz przywiązaniem.
Bukiet z czerwonych róż symbolika
Bukiet z czerwonych róż

Symbolika róży białej i kremowej

Zarówno kremowa jak i biała róża oznacza pokorę, spokój, niewinność i sekret, honor i czystość. Róże białe i kremowe używane są najczęściej w ceremonii ślubnej, podczas chrztu i komunii. W kulturze zachodu białe róże podczas zaślubin mają przynieść szczęście parze młodej.
Symbolika róży kremowej
Róża kremowa oznacza niewinność i pokorę
Symbolika białej róży
W kulturze zachodu białe róże podczas zaślubin mają przynieść szczęście parze młodej

Symbolika róży żółtej i pomarańczowej

Pod koniec XIX wieku żółte róże wzbudzały negatywne emocje. Przypisywano im symbol zazdrości, zdrady oraz niewierności. Dziś traktowane są jako symbol gościnności i przyjaźni. Sam kolor żółty dodaje energii, optymizmu i symbolizuje ciepło słońca, radość i optymizm.
Róża żółta ogrodowa pachnąca
Róża żółta, ogrodowa, pachnąca
Róża pomarańczowa - symbol przyjaźni
Róża pomarańczowa to symbol przyjaźni

Symbolika róży różowej

Kolor różowy kojarzony jest z delikatnością i subtelnością, a także świeżo narodzoną miłością.
Symbolika róży różowej
Różowa róża to atrybut kobiecości i delikatności

Symbolika róży fioletowej

Fioletowe róże błędnie kojarzone są z żałobą. Przez co często są pomijane przy wyborze kwiatów przez klientów. Fioletowe wyrażają miłość od pierwszego wejrzenia. A kolor fioletowy kojarzony jest z wewnętrzną siłą i szacunkiem.
Róża fioletowa symbolika
Róża fioletowa choć piękna, błędnie kojarzona jest z żałobą
Wymienione barwy róż są zdecydowanie najczęściej wybierane przez klientów. Pamiętajmy jednak, iż współcześnie możemy kupić także róże niebieskie, seledynowe czy nawet tęczowe róże. Występują także róże o dwubarwnych płatkach oraz często zmieniające barwę w miarę przekwitania. A interpretacja ich znaczenia jest różna w zależności od intencji osoby obdarowującej. Tworząc swój własny bukiet dla bliskiej ci osoby pamiętaj, że najważniejszy jest gest.
Róża tęczowa
Róża biało-różowa symbol kobiecości i niewinności
Róża biało-różowa jako symbol kobiecości i niewinności
Barwy kwiatów róży
Interpretacja znaczenia barwy kwiatów róży w głównej mierze zależy od intencji osoby obdarowującej.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY

Jak zasuszyć kwiaty poradnik

Jak zasuszyć kwiaty? – Poradnik

Zasuszanie roślin to świetna metoda na przedłużenie dekoracyjności roślin ogrodowych, które z powodzeniem można wykorzystywać w jesienno-zimowych aranżacjach. Metod suszenia i utrwalania jest wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej »