fbpx

Wrzosy w domu

Kategorie:
Wrzosy w domu
Wrzosy to piękne krzewinki, które kwitną późnym latem i jesienią. W ogrodzie sadzone są na wrzosowiskach lub specjalnie przygotowanych rabatach z roślinami kwaśnolubnymi. Wielu miłośników wrzosów chce cieszyć się ich pięknem również w domowych warunkach zadając sobie pytanie czy ich uprawa w doniczkach jest możliwa? Jakie są zasady pielęgnacji wrzosów? Dlaczego wrzos usycha? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym poście.

Jak dbać o wrzosy w domu?

Wrzosy uprawiane w domu mają naprawdę trudne warunki do przetrwania. Aby móc uprawiać te rośliny w domach należałoby zapewnić im warunki zbliżone do środowiska naturalnego w którym występują, co jest praktycznie niemożliwe. Jedyne co możemy zrobić to przedłużyć ich żywotność.

W domach, biurach czy mieszkaniach panują wysokie temperatury, a powietrze jest zbyt suche. Skutkiem takich warunków jest krótka żywotność wrzosów, która wynosi maksymalnie do kilku tygodni. Wynika to z faktu, iż rośliny te mają bardzo wrażliwy system korzeniowy, który natychmiast odczuwa wszelkie wahania wilgotności w podłożu.

Aby przedłużyć życie wrzosów najlepiej ustawić je na północnym lub wschodnim parapecie. Należy też w ich sąsiedztwie wyłączyć kaloryfer, gdyż jego działanie wpływa na wrzosy w zabójczy sposób często prowadząc do całkowitego wysuszenia. Wrzosy posiadają bardzo płytki system korzeniowy (do 15 cm) oraz niewielką liczbę włośników, które pobierają wodę z podłoża. Ze względu na dużą wrażliwość na niedobory wody w podłożu nawet krótkotrwałe przesuszenie wrzosów prowadzi do ich zasuszenia.

Wrzosy na balkonie lub tarasie

Zakupione rośliny niemal zawsze wymagają natychmiastowego przesadzenia. Sadząc wrzosy na balkonie lub tarasie powinniśmy zapewnić im kwaśne oraz przepuszczalne podłoże oraz donice o średnicy przynajmniej 15 cm. Jest to szczególnie ważne gdyż wrzosy preferują glebę o lekko kwaśnym odczynie. Zaś większa doniczka z pewnością pozwoli na dłużej utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża w obrębie korzeni. W dużych donicach warto sadzić kilka odmian o odmiennych barwach i wielkości.

Wrzosy na balkonie lub tarasie

Wrzosy – jaką ziemię wybrać?

Ze względu na przynależność wrzosów do rodziny Ericaceae (wrzosowatych) należy zapewnić im mało żyzną, zdrenowaną oraz kwaśną glebę o pH 3,5-6,0. Dlatego najodpowiedniejsze będzie gotowe podłoże dedykowane roślinom kwaśnolubnym.

Jak podlewać wrzosy?

W domowej uprawie wrzosów zaleca się stosowanie deszczówki, ponieważ taka woda pozbawiona będzie zasadotwórczych związków wapnia. Wrzosy podlewamy regularnie (nawet codziennie), tak by podłoże nie wyschło. Należy także pamiętać aby korzenie wrzosów nie miały stałego kontaktu z wodą, gdyż prowadzi ona do ich gnicia. Dlatego ważnym jest zapewnienie warstwy drenującej na dnie doniczki lub nie umieszczanie roślin w osłonkach bez odpływu nadmiaru wody.

Jak przezimować wrzosy?

Jeśli zastanawiacie się jak przezimować wrzosy w domu niestety, ale muszę Was zmartwić, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe. Ze względu na niezwykle wrażliwy system korzeniowy wrzosów, który nie jest przystosowany do uprawy w warunkach pokojowych, trwałość tych roślin w uprawie domowej wynosi maksymalnie kilka tygodni. Wydaję się, iż jedyną alternatywą dla przeżycia wrzosów jest wysadzenie ich do ogrodu. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić wrzosom słoneczne stanowisko, żyzną i przepuszczalną, kwaśną glebę oraz osłonięte od wiatru stanowisko.
Suchy wrzos w doniczce
Suchy wrzos w doniczce

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PODOBNE WPISY